KELÍMCI – BOWLING NÁS BAVÍ !
Pro koho jsou bowlingové turnaje
Člověka by měl bowling především bavit, měl by jej hrát pro radost. Na našich turnajích se lidé usmívají a jsou rádi, že se spolu pravidelně potkávají. V průběhu let se z nich stala dobrá parta – jednou vyhraje ten, podruhé někdo jiný, všechny ale ta hra těší.
Ten, kdo se u toho věčně vzteká a obrazně řečeno kope kolem sebe, ať rovnou zůstane doma. Člověka samozřejmě zabolí, když se mu nedaří nebo když hraje za tým a zkazí to, ale o tom je přece sport – občas je nádherný a někdy zase krutý.
Motto Kelímků: Být dobrým hráčem bowlingu, to neznamená jenom skvěle hrát a mít skvělé výsledky, ale umět se především skvěle chovat. Pořád chceme věřit a věříme, že většinou tomu tak je a bude i nadále, že bowling je a má být hlavně zábavou a sportem gentlemanů.
Sdružení Kelímci
V současné době sdružení Kelímků, které je složeno ze tří členů, organizuje tři na sobě nezávislé soutěže POT CUP, BOLIJE a POT TOUR Jan Maria. Každá z nich je určena pro max. 36 hráčů.
Počet turnajů soutěže POT CUP se v průběhu své šestileté existence ustálil na třech, z jejichž jednotlivých výsledků vyjde jeden vítěz. Pokud se hráči sami neodhlásí, mají přednostní právo účasti na dalším turnaji série. Při odhlášení hráče je seznam účastníků postupně doplňován náhradníky. Nejedná se o zcela uzavřený turnaj. Přihlásit se mezi náhradníky může úplně každý. A pak už zbývá jen čekat, až na něj přijde řada.
Fotbalový systém přenesený do bowlingového prostředí, to je BOLIJE. Několik let úvah a sestavování seznamu potencionálních účastníků, které by tento systém mohl bavit, vyústilo v pět úspěšných ročníků. Během jedné sezóny se při 18 účastnících odehraje celkem 612 zápasů, a to je pěkný maraton.
POT TOUR Jan Maria je klasický otevřený turnaj s vlastním bodovým hodnocením, který má za sebou premiérový první ročník. Série se skládá z devíti samostatných a jednoho finálového turnaje.
Proč zrovna jméno Kelímci?
Autorem názvu je člověk, který o tom vlastně ani neví. Nalímek kelímek (nalim čteno odzadu Milan), tak z legrace oslovoval Milana Motyku jeho kolega v práci. Aniž by si to uvědomil, položil tak základy názvu družstva Kelímků, ale i občanského sdružení, jejichž znak v podobě kelímku se tematicky promítá do všech jejich činností (např. POT CUP – Kelímkův turnaj, logo apod.)
Co od Kelímků čekat v budoucnu?
V následujících letech se chceme vydat na tři cesty současně:
- V nynější době se pohybujeme na poli amatérské bowlingové ligy. Kromě ní bychom se však chtěli zaměřit i na Českou bowlingovou asociaci. Sestavit tedy tým „zažranců“, kteří by byli ochotní se jako registrovaní hráči účastnit soutěží organizovaných touto asociací a kteří by hráli v krásných dresech se znakem Kelímků.
- Předat své zkušenosti dál – kromě pořádání dalších ročníků jednotlivých turnajů se zaměřit na práci s mládeží. Ale aby mohl člověk vyučovat, musí se něco naučit sám. Proto se v dalších letech chceme soustředit na to, abychom posbírali co nejvíce zkušeností a postupně je předávali těm mladším – dalším nadšencům a fanatikům, jako jsme my.
- Přivádět k bowlingu nové a nové hráče.
Tento text vznikl na základě rozhovoru s Milanem Motykou z června 2014, který zpracovala a pro webové stránky upravila Zuzana Kovačičová, absolventka oboru Mediální studia FF Univerzity Palackého v Olomouci (1.část rozhovoru).